Baskette 28 trilyonluk kantarı bozuk ödül.

*Ödül verilmeli, anladık da, bol keseden Süper Loto ikramiyesi gibi 28 trilyon cepten mi veriliyor?

Başketbol milli takımımız tarihinde ilk defa dünya ikinciliğini kazandılar. Ulusça sevindik. Ödülü de hak ettiler. Fakat öyle anlaşılıyor ki verilen ödülde “Kantarın topuzu” kaçmıştır. Ayar çok önemli, kamu vicdanını rahatsız etmeyecek bir ayar.

28 milyon 500 bin TL. Eski parayla 28 trilyondan bahsediyoruz. Dile kolay. Adama ya para saymayı bilmiyorsun, ya da bilmem ne derler. Artı, yönetmelik gereği 500’er Cumhuriyet altını verilecekmiş. Artı, inşaat dünyasının dev isimlerinden Ali Ağaoğlu’nun gönlünden basketbolcularımıza, ödül olarak “7.5 milyon lira değerinde 21 lüks daire” kopmuş. Vergiden düşme amacı taşımıyorsa ona kimse bir şey diyemez. Dilerse şirketi komple de bağışlayabilir. Fakat Başbakanın verdiği para cebinden değil. Vergilerden gelen örtülü ödenek parası. Tek kişinin inisiyafinde kullanılır mı? Suudi kralın, İngiliz Kraliçesinin bile böyle ödeme yapabildiğini sanmıyorum. 3. gelen Litvanya, sporcularına 4.300’er Euro pirim ödemiş. 8.000 TL civarında para eder.

Türkiye ölçeğine göre ödenen böylesi büyük para, bu futbolcuları da bıçak altına almış, başarılarına gölge düşürmüştür. Para için çalıştıklarını düşündürmüştür. 15 günlük milli mesai karşılığı 1, 5 trilyon para. Her biri bir anda süper loto tutturmuş gibi oldular. Oysa onlar sadece görevlerini yaptılar. İyi yaptılar. Görevini iyi yapan demek o kadar seyrekleşti ki dev ödüller söz konusu olabiliyor.

Bu ödüle Başbakanın referandum zaferi coşkusu içinde olduğu ruh hali ile Hidayet ’in sözlerinin de etkili olduğunu sanıyorum. Hidayet’in şu sözleri gülüşmelere neden olmuş: ” Bize gösterdiğiniz manevi destek için teşekkür ederiz. Maddiyat bizim için her zaman ikinci planda olmuştur. Ama desteklerin gelmesini de bekliyoruz" Anlaşılan o ki ikinci plan çok daha öne çıkmış.

Olay AKP’ye yakın medyadan Sabah gazetesinde bile tenkit konusu oldu. Sabah’tan Barış Soydan “İyi bir rol modeli olamadılar. Kim, çocuğunun getirdiği her güzel karneden sonra kendisini kutlayan anne babasına, "Kuru kuruya kutlama yetmez. Maddi destek bekliyorum" demesini ister ki?” diye yazdı.

Hidayet’in ABD’de yılda 10 milyon dolar kazandığı yazılıyor. Diğer oyuncular da takımlarında trilyona yabancı değiller. Hepsinin en alasından evleri, villaları, otomobilleri var. Ama milli takımdaki onur ve gururun yanı sıra öyle anlaşılıyor ki para hırsları da var. Türkiye’ye sevinç yaşatıldı, tanıtımı yapıldı ama ne var ki sevgi ve fedakarlık olgusu bir kenarda sürünürken para gündeme çıktı.

Ankaralı Avukat Sedat Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dünya Basketbol Şampiyonası'nda ikinci olan Türk Ulusal Takımı'na "Örtülü Ödenekten" verilen 28 milyon 500 bin TL'lik primi yargıya taşıdı. Anayasa'nın "Eşitlik ilkesi ile Yasal Gerçeklere" aykırı olduğunu ifade ederek söz konusu işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesini istedi. “Kamu hizmetinde eşit davranış, eşit yararlanma temel niteliktir”diyor.

Başbakan “Marifet iltifata tabidir” diyor. Kuru kuruya iltifat aç karınları da doyurmaz, para da gerekli tabii. Yalnız galiba bu iltifat aşırıya kaçıp yağ yapmaya dönüşmüş. Fazlası ise hantallaştırır. Ayrıca diğer spor dalları üvey evlat mı? Atletler, güreşçiler, boksörler, su topçuları.. En son Selçuk Çebi güreşte ikinci de değil, şampiyon oldu. Verildi mi 1, 5 trilyon.Dava açsa takır takır alır gibi geliyor bana.

Kantarın topuzu kaçtı artık. Şampiyonluklar peşpeşe gelirse, değil örtülü ödenek miktarı, bütçe imkanları bile dar gelir sonra. Millet de madalyaları yer, tanıtım sonucu imaj ile susuzluğunu giderir artık.

Bol sıfırlı çek elbette güldürür ama, zaferden çok, çek konuşulur olur. Şarkılarının sözleri de değişebilir bundan sonra. Artık aynı şevkle destekler mi taraftar bilinmez. Bu anlamda sporumuza, sporcumuza zarar verir bu ayarsız para.

“Hu a dev adam, trilyon sever adam.”

(Bu arada NBA'lı oyunculardan kurulu şampiyon ABD Basket Milli takımına verilen ödülün kişi başı sadece 25 biner Dolar olduğunu belirteyim. 1,5 trilyon nere, 25 bin Dolar nire)

Günün sözü: “Para her şeyi yapar diyen adam, para için her şeyi göze alan adamdır.” (Benjamin Franklin)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !