ÖSYM- Boş kontenjanlar..Kazanamayana her şey bitmedi.

Milliyet’in konu ile ilgili haberin altındaki okuyucu yorumlarını okuyunca duygulandım. Bir okula yerleştirilemeyenler çok üzülmüşlerdi. “O kadar yoğun çalıştım, insanlıktan çıktım. Sonuç bu mu olmalıydı” diyenler vardı. “Çok mütevazi seçimler yaptım. Geçen yıla göre 40 puan düştüm. Nasıl kazanamam” diyenler. Öfkesini, düş kırıklığını haykıranlar vardı. İçlerinde “Hayır oyu vereceğim işte” diye kızgınlık ifade edenler bulunuyordu.

Yine bildikleri oyu versinler ama bu öğrenciler için her şey bitmiş değil.  Ek yerleştirme sonucu binlerce öğrenci için yeni şanslar doğacak. ÖSYM’nin verilerine göre tercih yapma hakkı olan toplam 1 milyon 542 bin 583 adaydan 1 milyon 104 bin 763′ü tercih formu göndererek bu hakkını kullandı. Üniversitelerdeki lisans programlarına 327 bin 869, ön lisans programlarına 233 bin 134 aday olmak üzere toplam 561 bin 3 aday yerleştirildi. Böylece tercih bildiren adayların yaklaşık yarısı üniversiteye yerleştirilmiş oldu.

Buna karşılık tercih yapılmayan Lisans programlarında 33 bin 99, ön lisans programlarında 77 bin 702 olmak üzere üniversitelerde toplam 110 bin 801 kontenjan boş kaldı.

Boş kalan kontenjanların dağılımı şöyle oldu:

·         Devlet üniversitelerinin lisans programlarında 11 bin 547,

·         Devlet üniversitelerinin ön lisans programlarında 57 bin 646,

·         Vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 9 bin 75,

·         Vakıf üniversitelerinin ön lisans programlarında 18 bin 395,

·         KKTC’deki üniversitelerin lisans programlarında 11 bin 563, ön lisans programlarında 1559; yurtdışındaki üniversitelerin lisans programlarında 914, ön lisans programlarında 102 kontenjan boş kaldı.

Açık öğretimde ise lisans programlarına 97 bin 782, ön lisans programlarına 104 bin 731 kişi yerleşti. Sınavsız geçiş hakkına sahip meslek lisesi mezunları da ön lisans programlarına yerleştirildi.

2010-ÖSYS sınav sonuç belgeleri adaylara gönderilmeyecek. Adaylara ilişkin yerleştirme ve kimlik bilgilerini içeren fotoğraflı aday listeleri üniversite rektörlüklerine elektronik ortamda iletilecek. Yükseköğretim programlarına kayıtlar 31 Ağustos – 7 Eylül 2010 tarihlerinde yapılacak. Daha sonra kayıt yaptırma verilerine göre ek kontenjanlar daha da artabilecek. Bir okula yerleştirildiği halde kayıttan vaz geçenlerin sayısı da yüksek oluyor. Boş kontenjanlar için ÖSYM’nin duyurusu beklenmeli.

 

Bu arada LYS'de Matematik-Fen puan türünde Türkiye birincisi olan İzmir Fen Lisesi öğrencisi Arman Özdemir, tek tercihi olan Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümüne yerleşti. Özdemir okulundan 350 TL de burs alacak. 1467 Okul birincisi hiçbir üniversiteye giremezken kız öğrencilerin daha başarılı oldukları da belirtiliyor.

 

Yetkililerin adaylarda tercih edilmeyen okul ve bölümlerin sayısının bu denli yüksek olmasının nedenlerine eğilmeleri lazım. 110 bin 801 rakamı çok büyük. Demek ki 81 ile üniversite açmak marifet değil. Öğrenci bulmak sorun oluyor. Vakıf üniversitelerindeki kontenjan açığı ise büyük ölçüde paralı eğitimden. Öğrenci daha baştan reddetmek durumunda.

Demokraside kararlar, politikalar ihtiyaçların yanı sıra halkın istemlerine göre belirleniyorsa eğer, açılan okul ve bölümlerin yerine, türüne ve kalitesine bunu yansıtmak lazım. Yoksa insanlar istemediği yer ve bölümlerde okumak zorunda kalacak. Adayların istem ve eğilimlerine ilişkin bir araştırma yapılıyor mu? Bundan faydalanılıyor mu? Ben sanmıyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !