Survivor’da stratejiler: Merve ve Başak..

Survivor Kızlar Erkekler Panama’da yarışan “Var mısın, yok musun?” eski yarışmacıları  giderek artan şekilde ilginç strateji mücadelesi sergiliyorlar. Değişen kurallarla güçlü ve dayanıklı olmadan öte, strateji ve taktikler öne çıkmakta. Yarışmacılar neredeyse küçük çapta siyasetçi gibiler.

 Bu arada iki kız yarışmacı Merve ve Başak bir ara erkek yarışmacılara duman attırdı. Dokunulmazlık yarışmasını bir hafta Başak, ertesi hafta Merve kazanınca erkekler kaygılanıp, “Bu ikisi dördümüzden üstün ve rahat elerler” sözleriyle acizliklerini dile getirmekten kaçınamadılar.

Taktik ve stratejiler ise insan psikolojisi açısından ilginç. Açlık çekiyorlar, zor durumdalar, dayanışmaya ihtiyaçları var ama hedefe odaklanmaları en iyi neticeyi almak yolunda onları adeta yön veriyor.

Önceki hafta Başak dokunulmazlık kazanmıştı. Düello olacaktı. Başak en yakın arkadaşını en kolay kazanabileceği rakiple değil, ikisinden birinin elenmesini ister şekildeki rakip yönünden etkili oldu.

Bu hafta ise Merve ve Başak dokunulmazlık yarışmasında sona kaldılar, Merve kazandı. Erkeklerin düelloda iki kızı çarpıştırma niyetleri boşa çıktı.  Merve usta bir taktikle kimi düelloya seçeceğini açıklamadı. Ertan Merve’ye “Beni seçme” diye diller döktü. Oğuzhan ve Aydın kaygılandılar. Başak ise düelloda birinin kendisi olduğunu tahmin ediyordu, rakibini bilmiyordu..İhsan’ın ağzını aradı, asla kendisini yazmayacağını öğrendi ama ya ötekiler?

Merve sürekli düşünüyordu. Herkesin kendisini rakip görüp elemek istediğini biliyordu. Hedefe koşmak için her yarışmayı kazanmak zorundaydı  Renk vermekten kaçınıyordu çünkü diğerlerinin ne yapacağı önemliydi. En zayıf halka Oğuzhan’ı belirlerlerse, belirleyeceği kişi kazanacağı için iradesi formalite gibi olacak, buna karşın gurup birbirine düşebilecekti. Başak’ı belirlerlerse, onun Oğuzhan ismini vermesi Başak’a yarayacaktı. Oysa elindeki kozu en iyi şekilde değerlendirmeli, güçlü rakiplerden birini silebilmeliydi.

Gurup Başak’ı belirledi ve diğer en güçlü İhsan’ın ismini verdi Merve. Denge yarışmasında boy avantajını iyi kullanan İhsan kazandı ve Başak elendi. Böylece 2 güçlü rakipten birini silmeyi başardı. Başak’ın hatası, Merve ile iş birliği yapmamak, bir evvelki yarışmada Merve’ye en güçsüzü rakip çıkarmamak olmuştu. Merve’yi “Arkadan vuruldum” diye suçladı ama yakın durduğu gurup Oğuzhan’ı belirlese şimdi devam ediyor olacaktı.Belki o zaman Merve 2. en zayıf Ertan’ı düelloya çıkaracaktı.

Şimdi final öncesi yarışmacılar 4 erkek, bir kıza düşmüş bulunuyor. Bir kişi daha elenecek ki, bu çok önemli. Gurup Merve’yi silmeyi hedef alıyor. Fakat düello için kimse özel bir riske girmek de istemez. Bana hiçbir yarışma kazanamayan, sırf gurupçulukla, rakip görülmeyişle bu güne kadar gelen Oğuzhan bu kez elenecek gibi geliyor.

Önceleri yarışmacıların düşmanlığa varan hırslarına çok kızdık ama sonraki bölümlerde sürükleyicilik arttı. En kurnaz ve bir o kadar da iki yüzlü Ertan. Fakat kazanma yolunda favoriler şimdi İhsan ve Merve gibi görünüyor. 22 yaşlarındaki Merve ve Başak’ın duyguları aşan yarış stratejileri gerçekten dikkat çekiciydi.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !