“Tam Gün”de kim haklı?

Anayasa Mahkemesi yine bir kanunu kısmi iptalle yürürlüğe sokarak tartışmalara neden oldu. Yeni duruma göre Tam Gün Yasası Sağlık Bakanlığı bünyesinde geçerli olurken, Üniversite hastanelerindeki öğretim üyesi doktorlar yine muayenehanelerde çalışabilecekmiş.

 

Hükümetin çıkardığı yasalardaki ayrıntı kusurlarını artık yadırgamaz olduk. Hatalar yapıyorlar ama bu Tam Gün Yasası ender hayırlı işlerinden biriydi. Hem asli vazifesine bağlı hekimlere daha fazla kazanma şansı doğuyor, hem de vatandaşların sağlık kuruluşlarından şikayetlerini önlemede ciddi bir adım atılmış oluyordu. Üstelik Tam Günün mucidi AKP ve Erdoğan da değil. Bülent Ecevit çıkarmıştı ilk kez ve o dönemde çok başarılı olmuştu.

 

İptal davasını açan CHP’nin lideri Kılıçdaroğlu, “Hukuka uygun olmayan yasa halk yararına olmaz. Gerekçedeki konuların ortadan kaldırıldığı bir teklife destek veririz” diyor. Öte yandan da Tabipler Birliği Üniversitelerde uygulanmayan yasanın eşitlik adına Kamu’da da uygulanmaması için yeni dava açmadan yana.. Peki ne olacak böyle? Doktorların dediği olacak da halkın ihtiyacı ve istemi ne olacak? Şikayetler sürüp gitmeli mi?,

“Türk Vatandaşlar Birliği ne diyor ona bakmak lazım” diyen Sağlık Bakanı Akdağ şöyle konuşuyor: 

 

“Türkiye'de 26 bini Sağlık Bakanlığında, 9 bini de üniversite hastanelerinde olmak üzere kamuda 35 bin hekimin bulunuyor. Bunlardan 4 bin 500'ünün muayenehanesi var ve toplamın yüzde 12'sini oluşturuyor. Bütün gürültüyü CHP ve TTB bu yüzde 12'inin üzerinde koparıyor''

 

Bakan, “Ben çok daha fazla kazanacağım” diyen “Tuzu kuru” hekim grubunun sesinin ve etkisinin çok fazla olduğundan yakınıyor.

 

Bence CHP, bu konuda daha yapıcı olmalı. Anayasa Mahkemesi Üniversitelerde tam güne neden karşı koydu anlaşılır gibi değil. Orası kamu kuruluşu sayılmıyor mu? TTB, “Hekimlerin başka işlerde çalışmasının engellenmesi Anayasaya aykırı” diyor. Var mı böyle bir madde, hangisi, söylesin. Hukukta işverenin çalışanı sözleşme ile bağıtlaması kadar doğal bir şey olamaz. Var mı, 2 farklı takımda oynayabilen oyuncu? Üstelik kamu yararı söz konusuysa, rakip konumda bulunuluyorsa.. “Neredeyse 24 saat çalıştıracaklar” sakıncası ise İş Kanunu çalışma süresi hükümleriyle aşılabilir. Bu şekilde hem verim ve gerçek performans özele saklanıyor, hem de zaten ideal çalışma süresi özelde aşılmış oluyor.

 

Bakınız Hacettepe Üniversite Hastanesi sitesine, diyelim bir Akciğer testi yaptıracaksınız, başka hastanelerde yok, sadece Pazartesi günleri sabahın erken saatlerinde 7 nolu kapıdan girip sıraya gireceksiniz ve hastaların oluşturduğu sıra listesi saat 8.30’da sekreterliğe verilip bütün bir hafta kontrole gireceklere ancak randevu alabileceksiniz. Şayet testi özel isterceniz, parayı bayılıp randevunuzu derhal alabilirsiniz. “Bu mudur ideal sağlık hizmeti?” diye sorun ama bu hastane AB’nin de beğendiği Türkiye’nin en iyi hastanelerinden biridir.

 

Sağlık konusunda şikayetler çok fazla. Düşen bilir hastanelere. Bir çok yerde hastalar ilgi göremiyor, verim alamıyorlar bu kuruluşlardan. Ayrı ameliyat parası, özel muayene, bıcak parası, öğretim üyesi doktor farkı, muayenehaneye transfer gibi araçlarla hastalar da, devlet gibi soyulabiliyor. Saat 15’den sonra Doktor bulunamayan, adeta tatile giren kurumlar oluyor. Bunun önlenmesinde Tam Gün yasası yapılabileceklerden birisidir. Bunun dışında daha fazla hastane, daha fazla Tıp Fakültesi ve iyi eğitim ile mevcut hastanelerin modernize edilmesi var. Yasa ile performansa dayalı olarak 12.000 TL’ye kadar çıkan hekim gelirleri söz konusu. Tanıdığım bazı Hekimler şimdiden 4000-4500 TL gelire kavuştular bile.

 

Performansa dayalı Döner Sermaye gelirleri başka sorunlara neden olabiliyor, hizmet kalitesini etkileyebiliyor gerçi. Birkaç dakikada bitiveren “Dostlar alışverişte görsün” tipi muayeneler, gerektiğinden çok fazla tahlil ve filmler, çekimler gibi. Fakat bunlar getirilecek standartlar ve sağlam kontrollerle aşılabilir.

 

Yasanın getirdiği asıl sakınca SGK ile anlaşmalı özel sektör sağlık kurumlarında yaşanacak. Partime çalışacak doktor bulamayacaklar artık ve kadrolu çalışan için zorlanırken, giderleri de artabilecek.

 

Sağlık siyasi çıkar hesabına gelmez. Ben CHP iktidar olsa tam günü çıkaracağına eminim. Bu kozu elinden alınmış olsa da aslında kendi projesi olduğunu açıklayarak vatandaşın gönlüne girebilirdi. Bu kadar bir kısım doktora değil, ihtiyaç sahibi halka angaje olmak gerek. Amaç değil, araç hekimler ve sağlık işi beklemeye gelmez.

 

“Allah ne hastaneye düşürsün, ne de yokluğunu göstersin” noktasındadır halk. Oysa sağlık hizmeti zorunlu kalındığında değil, sağlıklıyken alınmaya başlanabilmeli..Korkulacak yer olmamalıdır. 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !